KOLONOSKOPİ

Kolonoskopi; tüm kalın bağırsağı görüntülemenin bir yoludur. Kalın bağırsak, vücudun atık sürecine yardımcı olur; kolon ve rektumdan oluşur. İnce bağırsak ve anüs arasında olan kalın bağırsağın 1.5 ila 2 metre uzunluğundaki kısmı kolondur. Kalın bağırsağın anüste biten 15 cm’lik kısmı ise rektumdur.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır
Kolonoskopi, “kolonoskop” adı verilen bir alet ile yapılır. Kolonoskop; sonunda ışık ve kamera olan, ince ve esnek bir alettir. Kolonoskopi öncesinde, rahatsızlığı azaltmak için doktor tarafından ağrı kesici ve sakinleştirici verilir. Kolonoskopi sırasında doktor anüs ve kolon içine kolonoskopu yerleştirir. Makattan kolona giren cihaz, takiben kalın bağırsaktan geçirilerek, çekum olarak adlandırılan kısma yavaşça ilerletilir. Kolonoskop, doktorun monitörde görmesi için görüntü yakalar. Ayrıca doktorun incelemesi için biyopsi olarak adlandırılan küçük bir miktar doku kaldırılmasını sağlar.

Doktorlar, kolorektal sorunların nedenini bulmak için kolonoskopi kullanırlar. Ayrıca kolorektal kanser belirtisi olmayan kişiler için bu tarama yöntemi kullanılır.

Kolonoskopiyi Kim Yapar?
Tipik olarak, mide ve barsak hastalıkları (gastroenterolog) uzmanı bir doktor hemşire yardımı ile ofisinde veya hastanede kolonoskopi operasyonunu gerçekleştirir. Gastroenterolog; sindirim sistemi (gastrointestinal) fonksiyonları ve hastalıklarına odaklanan bir tıp doktorudur. Gastrointestinal veya GI sistemi; yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon ve rektum, pankreas, safra kesesi, safra kanalları ve karaciğer içerir. Bir cerrah da kolonoskopi yapabilir.

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık
Kolonoskopi için randevu aldıktan sonra, doktorunuz size kolonoskopiye hazırlık konusunda ayrıntılı talimatları verecektir. Eğer kullandığınız ilaçlar varsa, bunları doktorunuza bildirin. Test gününde bu ilaçları almanızın gerekli olup olmadığını sorun. Buna ek olarak, sahip olduğunuz herhangi bir ilaç alerjisi veya tıbbi durumu bildirmeyi unutmayın.
Kolonoskopi prosedürü sırasında kalın bağırsağın kolon kısmının boş olması gerekir. Doktorunuz, prosedürden önce katı gıdalardan kaçınıp kaçınmadığınızı ve işlemden bir ila üç gün önce sıvı alıp almadığınızı soracaktır. Kolonoskopi hazırlık diyeti; yağsız et suyu, kremasız kahve, meyve suyu içerebilir. Ayrıca, kolonoskopiden önce gece veya gündüz kolonu boşaltmak için müshil ya da lavman verilmesi gerekebilir.
Bu arada, sakinleştirici nedeniyle kolonoskopi sonrasında kişi halsiz olacağından yanında bir kişinin eve götürmek için refakatçı olmadı önemlidir.
İşlem öncesinde kolonoskopi riskleri ve faydalarını ve testi kabul ettiğinize dair bir onay formu imzalamanız istenecektir. Kolonoskopi hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Kolonoskopi Uygulaması Hakkında Bilgiler
Kolonoskopi için geldiğinizde, giysilerinizi çıkarıp, verilen hastane elbisesini giymeniz gerekir. Daha sonra özel bir odada muayene masasına yan şekilde uzanmanız istenir.
Hemşire, kolunuzdaki bir damara yerleştirilen intravenöz (IV) hattı üzerinden ağrı kesici ve sakinleştirici verecektir. İğne takılırken hafif bir acı hissedebilirsiniz.
Kolonoskop cihazı kolon içine hava üfler ve şişirir, böylece doktor kolorektal astarı daha iyi görebilir. Kolon eğrileri boyunca kolonoskop ilerler ve biraz daha iyi erişim sağlamak için konumunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Kolonda anormal büyüme veya polip varsa, doktor dokuyu kaldırmak veya biyopsi için kolonoskopun sonunda bir alet kullanır. Bu durum genellikle ağrıya neden olmaz, ancak dokunun çıkarıldığı yerde kanama oluşabilir. Doktorunuz kolonoskop ile kanamayı durdurabilir.

Kolonoskopi ne kadar sürer? sorusunun yanıtı yaklaşık 30 dakika ile 60 dakika arasıdır.

Genellikle, kolonoskopi öncesi verilen ağrı kesici ve sakinleştirici, işlem boyunca rahatsızlık hissini sınırlandırır. Ancak kramp hissedebilirsiniz. Yavaş, derin nefes almak bu acıyı hafifletebilir. Ayrıca uzun bir süre hareketsiz şekilde yatmaktan dolayı rahatsızlık hissedebilirsiniz.
Nadiren, kolonoskop kolon duvarını delebilir ve bu deliği onarmak için ameliyat gerekli olabilir. Eğer bu küçük risk hakkında herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Kolonoskopi Sonrası Prosedür
Kolonoskopi işleminden sonra 2 saat boyunca hastanede kalmanız ve sakinleştirici etkisi için beklemeniz gerekir. Eğer anestezi veya sakinleştirici aldıysanız, günün geri kalanında dinlenmeniz ve araba kullanmamanız tavsiye edilir. Kolonoskopi sonrasında eğer şiddetli karın ağrısı, ateş, kanlı bağırsak hareketleri, baş dönmesi ya da halsizlik varsa, hemen doktorunuza başvurun.